Harmonogram prac na Placu Anny Jagiellonki
Szanowni Mieszkańcy,
przedstawiamy zakładany harmonogram prac na Placu Anny Jagiellonki w Cegłowie. Obecny „przestój” w realizacji prac jest spowodowany odkryciem na przełomie listopada i grudnia 2023 drewnianej drogi, która biegła przez centrum naszej miejscowości już w czasach I Rzeczpospolitej. Odkrycie tegoż elementu spowodowało konieczność uzyskania stanowiska konserwatora zabytków w jaki sposób postąpić ze znaleziskiem. Pod koniec grudnia konserwator zabytków podjął decyzję o zgodzie na rozbiórkę dawnej drewnianej drogi, aby umożliwić realizację wykonywanego nowego szlaku, nakładając obowiązek sporządzenia szczegółowej dokumentacji i przeprowadzenie sondażu archeologicznego oraz badań dendrologicznych drewna, co pozwoli datować okres powstania drogi.
Powyższe prace należy przeprowadzić ręcznie, przy odpowiednich warunkach pogodowych co niestety nie jest możliwe w obecnym czasie, najpierw zalanie wykopu przez obfite deszcze, obecnie panująca zima z niskimi temperaturami i opadami śniegu. Prace budowlane będą mogły być prowadzone w pełnym zakresie po przeprowadzeniu prac archeologicznych.
Mimo panujących niedogodności i trudności dostępu do obiektów lokalizowanych w centrum dokonane odkrycia pozwalają nam lepiej poznać historię Cegłowa i potwierdzają jego tradycję miejską. Jak wstępnie ustalono materiał, z którego ułożono niegdyś drogę to sosna, zaś w warstwach pod drogą odkryto monety z czasów saskich, natomiast najstarsza moneta szacowana jest na połowę XVII w., co potwierdza historyczną lokację Cegłowa. Należy również zaznaczyć że budowa dróg drewnianych w tej części Mazowsza nie była czymś powszechnym, co dodaje waloru odkryciu i może podkreślać rangę i status miasta Cegłów w I Rzeczpospolitej. Możemy również dodać, że podobną drogę podczas prac rewitalizacyjnych odkryto i zabezpieczano w mieście Lublin, co uzasadnia, że mimo bardzo poważnych utrudnień komunikacyjnych nie należy podejmować pochopnych działań przy pracach ziemnych, aby nie zniszczyć, a odkryć naszą historię i tradycję wywodzącą się z kilkusetletniego osadnictwa i miejskości na naszych terenach. Kolejna okazja by zabezpieczyć ślad bytności naszych przodków może się nie powtórzyć.
Mamy nadzieję, ze szacunek dla dziedzictwa kulturowego, jak i zwykła ciekawość, pozwoli nam przetrwać niedogodności, których doświadczamy poruszając się przez centrum naszej miejscowości. Wstrzymanie prac nie wynika z opieszałości urzędu i wykonawcy, lecz z wymogów stawianych przez konserwatora, a także z niesprzyjających warunków atmosferycznych. Mimo wszystko dokładamy wszelkich starań i wysiłków, żeby latem cieszyć się nowym „starym” rynkiem, bogatsi o wiedzę historyczną.